ورود

ثبت


 

مقالات تناسب اندام

چه غذاهايي بخوريم تا لاغر شويم ؟

چه غذاهايي بخوريم تا لاغر شويم ؟

غذاهاي داراي کالري منفي چه غذاهايي هستند؟ نخست به تعريف واژه کالري مي پردازيم: کالري واحد استاندارد اندازه گيري مقدار انرژي موجود در مواد غذايي مي باشد. تمامي انواع غذا ها حاوي مقاديري کالري مي باشند. در حقيقت هيچ...

کالري واحد استاندارد اندازه گيري مقدار انرژي موجود در مواد غذايي مي باشد.
تمامي انواع غذا ها حاوي مقاديري کالري مي باشند. در حقيقت هيچ گونه ماده ي غذايي به جز

آب وجود نداشته که کاملا عاري از هرگونه کالري باشد.
واژه ي غذا هاي داراي کالري منفي در حقيقت به غذا هايي اطلاق مي گردد که بدن براي هضم و جذب و نيز استفاده از آنها، به صرف مقادير بالاتري از انرژي در مقايسه با محتواي انرژي موجود در اين غذا ها، نيازمند مي باشند. که اين در نهايت موجب سوختن مقداري انرژي توسط بدن مي گردد.
بدن براي هضم و جذب غذا ها و نيز استفاده از ويتامين ها، مواد معدني و نيز ديگر فاکتور هاي تغذيه اي موجود در مواد غذايي، به صرف انرژي نياز مند مي باشد. هر چه بدن راحت تر قادر به تجزيه، و نيز استفاده از مواد مغذي موجود در يک ماده ي غذايي باشد، سلول هاي بدن، به منظور هضم و جذب آن ماده ي غذايي، نيازمند به صرف مقدار انرژي کمتري خواهند بود. و برعکس، هرچه استخراج ترکيبات مغذي موجود در يک ماده ي غذايي مشکل تر باشد، سلولهاي بدن براي هضم و جذب و نيز استفاده از ترکيبات موجود در آن ماده ي غذايي، نيازمند به صرف مقدار انرژي بيشتري خواهند بود.
غذاهاي داراي کالري منفي
اينها در واقع غذاهايي هستند که مقدار انرژي مورد نياز براي هضم و نيز جذب آنها توسط بدن انسان، به مراتب بالاتر از مقدار انرژي موجود در اين غذاها مي باشد. در حقيقت، استفاده از کالري هاي موجود در اين دسته از غذاها براي بدن انسان دشوار بوده، و بنا بر اين بدن به منظور هضم و جذب اين دسته از مواد غذايي نيازمند صرف مقادير زيادي از انرژي مي باشد.


در نتيجه:
بدن براي هضم و جذب غذاهاي داراي کالري منفي نيازمند به صرف مقادير بيشتري انرژي در مقايسه با محتواي انرژتيکي موجود در اين غذا ها مي باشد، که اين به نوبه ي خود منجر به افزايش انرژي مصرفي بدن و در نتيجه منجر به کمک به کاهش وزن مي گردد. به همين دليل، غذاهاي کالري منفي به غذا هاي چربي سوز نيز معروف مي باشند.

به عنوان مثال:
يک قاچ کيک داراي حدودا 500 کالري مي باشد، و سلول هاي بدن نيز به منظور هضم و جذب اين قاچ کيک نياز مند به صرف حدودا 200 کالري مي باشند. در نهايت، پس از پايان تمامي پروسه هاي متابوليکي توسط بدن، و هضم و جذب غذا توسط دستگاه گوارشي، مقدار 300 کالري اظافي در نتيجه ي مصرف اين قاچ کيک باقي خواهد ماند. اين کالري ها نيز به نوبه ي خود به تجمع چربي در بدن، و نيز به افزايش وزن کمک کرده، و در نهايت منجر به ايجاد مشکل اضافه وزن مي گردند.
حال آنکه، اگر غذاي مصرفي داراي 100 کالري بوده و بدن نيز براي هضم و جذب آن به صرف 150 کالري نيازمند باشد، در واقع به مانند اين است که با خوردن اين غذا بدن نه تنها کالري اي مصرف ننموده بلکه 50 کالري نيز سوزانده است.
به عنوان مثال بدن براي هضم و جذب يک ظرف 100 گرمي کلم بروکلي نيازمند به صرف حدودا 100 کالري مي باشد، حال آنکه اين مقدار کلم داراي فقط چيزي در حدود 25 کالري مي باشد.
پس بنابر اين هرچه مقدار بيشتري از اين کلم را مصرف نماييم، بدن نيز براي متابوليسم و هضم و جذب آن مقدار بيشتري کالري خواهد سوزاند.
غذا هاي مختلف حاوي مقادير متفاوتي از کالري، کربوهيدراتها، چربي ها، پروتيين، مواد معدني، ويتامين ها و ديگر ترکيبات مي باشند.
بدن انسان براي هضم و جذب مواد غذايي مختلف، و نيز به منظور انجام واکنش هاي مختلف متابوليکي، نيازمند به انواع گوناگوني از آنزيم ها مي باشد.
غذا هاي کالري منفي در حقيقت حاوي انواع ويتامين ها، مواد معدني، و نيز ديگر مواد مورد نياز بدن مي باشند. که اين ويتامين ها و مواد معدني براي توليد، و نيز فعاليت بسياري از آنزيمهاي بدن مورد نياز مي باشند. بدين ترتيب نيز، غذا هاي کالري منفي، به واسطه ي نقش خود در فراهم آوردن ويتامين ها و مواد معدني مورد نياز بدن، به بدن در تجزيه و نيز متابوليسم مواد غذايي مصرفي کمک مي نمايند.
در واقع مقدار ويتامين ها و مواد معدني موجود در اين دسته از گياهان در حدي است که نه تنها به بدن در تجزيه و سوخت کالري هاي موجود در اين غذاها کمک مي کند، بلکه به بدن در سوخت کالري هاي موجود در ديگر انواع غذاهاي مصرف شده نيز کمک مي نمايد. همچنين اين دسته از گياهان حاوي مقادير بالايي از فيبر (سلولز) و نيز آب مي باشند. بديهي است که آب داراي هيچگونه کالري نمي باشد و سلولز نيز قابل جذب توسط بدن نبوده و به تجمع چربي و افزايش وزن نخواهد انجاميد. به علاوه، محتواي سلولزي اين گياهان به عملکرد دستگاه گوارشي کمک نموده و دفع مواد زايد توسط روده ها را افزايش خواهد داد که اين امر نيز به نوبه ي خود به کاهش وزن کمک چشمگيري مي نمايد.


فهرستي از غذا هاي داراي کالري منفي
سبزيجات:
کدو، کلم، اسفناج، شلغم، کلم برگ، کرفس، فلفل قرمز، خيار، سير، مارچوبه، کلم بروکلي، کلم گل، لوبيا سبز، پياز، گوجه فرنگي، پيازچه، تره فرنگي.
ميوه ها:
سيب، گريپ فروت، ليمو، پرتقال، توت فرنگي، نارنگي، آناناس، مانگو، آلو.

غذا هاي کالري منفي تماما از ميوه ها و نيز سبزيجات بوده، و همان طور که قبلا نيز ذکر شد اين غذاها حاوي مقادير بالايي از سلولز و آب مي باشند. آب داراي هيچ گونه کالري اي نمي باشد. به علاوه، سلولز نيز به علت فقدان آنزيم سلولاز در بدن انسان، قابل جذب توسط بدن نبوده و بنابر اين بدن قادر به متابوليسم سلولز و نيز استفاده از کالري هاي موجود در اين ماده ي غذا يي نمي باشد. حيواناتي از قبيل گاو، و گوسفندان قسمت عمده ي کالري هاي مورد نياز بدن خود را از مصرف سلولز، که در گياهان و علف موجود مي باشد به دست مي آورند.

 

تیم ترجمه اسپریس به نقل از 

myfitnesspal.com

 


نظر دادن

کالری نت

کالری نت محیطی پویا برای بحث و تبادل نظر و کسب آگاهی در حوزه های مرتبط با تناسب اندام و سلامتی فراهم می کند.

تماس با ما